sâmbătă, 19 aprilie, 2025

Luca Drăgan, Managing Partner Transfer Business: Raport asupra interesului investitorilor în achiziționarea unei afaceri în 2025

Evenimente Club Antreprenor

Mircea Fica
Mircea Ficahttps://www.clubantreprenor.ro/
Fondator Revista Club Antreprenor & clubantreprenor.ro
  • Cabinetul de consultanță în vânzări de afaceri Transfer Business a realizat o analiză asupra profilului investitorilor înscriși în baza de date a celor care caută să achiziționeze o afacere pentru anul în curs.

Raport 2025.TransferBusiness

Serviciile oferite sunt de asistență și sprijin acordat proprietarilor de afaceri care doresc să vândă, prin identificarea și găsirea unui investitor care să preia activitatea din mers. Totodată cabinetul sprijină investitorii-cumpărătorii care doresc să cumpere o afacere, în baza unor criterii cât mai exacte în demersul lor.

Este al doilea raport pe care îl facem prin metoda sondajului pentru a corela așteptările investitorilor cu realitatea piaței afacerilor de vânzare și dorim să transmitem oricărui posibil cedent-vânzător care este apetitul cumpărătorilor cât mai actualizat.

Sondajul noastru a fost facut asupra unui număr de 800 de persoane în perioada februarie-martie 2025, iar răspunsurile au fost date de către 522 de participanți, prin telefon și pe email. 

Chestionarul a avut 10 întrebări, cu 5 întrebări suplimentare față de anul trecut.

Mai căutați o afacere de cumpărat? Aveți experință antreprenorială? Locuiți în România sau în străinătate? Dacă da, vreți să vă întoarceți? Cât de repede doriți să vă cumpărați? În ce domeniu doriți să cumpărați? Care este bugetul maxim de achiziție? Care este topul orașelor din România pentru dumnevoastră? Nivelul de studii? Sexul?

Concluzia noastră de debut este că aproape 35% din cei chestionați nu au experință antreprenorială relevavantă și sunt la debut, însă își doresc să devină independenți pentru a-și organiza mai bine timpul pentru ei și familial lor. 

Aproape un sfert din cei sondați și înscriși în baza de date a cabinetului se aflau peste granițe, însă remarcăm că doar puțin peste jumătate dintre ei vor să se întoarcă în țară, cautărilor lor erau pentru prieteni sau membri de familie cu care doresc eventual să se asocieze și să-i sprijine într-o afacere nouă.

Bugetele pentru o achiziția unei afaceri au ramas proponderent la fel mare, majoritatea fiind între 50000-100000 €, cele mai căutate domenii fiind din nou în domeniul Horeca, urmate de serviciile personale ca educația și sănătatea. Bucureștiul rămâne în top față de celălalte orașe din țară, nicio surpriză, Clujul și Brașovul urmând pe locul doi și trei ca și anul trecut.

Suplimentar anul acesta am chestionat nivelul de studii al cumpărătărilor de afaceri și am vrut să identificăm numărul bărbaților față de cel al femeilor. Am constat ca cei cu studii universitare sunt cei mai activi în cautarea unei afaceri, iar ponderea femeilor, la nivelul de 47% este apropiată de cea a bărbaților la 53% care caută să înceapă o activitate antreprenorială. 

În tabelele și graficele de mai jos, avem reprezentarea imaginii despre profilul investitorului care dorește să preia o afacere pe anul în curs.

Contact:

www.transfer-business.com

office@transfer-business.com

telefon: 0744367957

Urmărește-ne:
- Abonează-te la revista de business Club Antreprenor -ABONAMENT CLUB ANTREPRENOR 12 luni

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

- Advertisement -Transavia SA Fragedo

Ultimele Știri

Cine au fost premianții Galei Club Antreprenor, ediția a XX-a, 16 aprilie 2025, Palatul CCIB

Club Antreprenor – revistă de educație, cultură și acțiune antreprenorială a organizat miercuri, 16 aprilie 2025, ediția a XX-a...
- Advertisement -TermeneRO Informații firme Verifică asociații și administratorii oricărei companii
- Advertisement -Ziarul Pozitiv RO
- Advertisement -Abonament anual 12 luni la Club Antreprenor și Ziarul Pozitiv
- Advertisement -Evenimente business afaceri 2025 Club Antreprenor și Ziarul Pozitiv
- Advertisement -oferta publicare articole copywriting content marketing online SEO Club Antreprenor Ziarul Pozitiv

Mai multe articole ca acesta

- Abonează-te la revista de business Club Antreprenor -ABONAMENT 12 luni Club Antreprenor