vineri, 27 iunie, 2025

Directivele UE impun reducerea cu 20% a îngrășămintelor chimice. Fermierii români se întorc la fertilizanții organici

Evenimente Club Antreprenor

Redacția
Redacțiahttps://www.clubantreprenor.ro/
Club Antreprenor dezvoltă cultura antreprenorială care se evidențiază prin varietatea activităților sale, inclusiv site-ul, revista și evenimentele de business.

În ultimii ani, fermierii români se confruntă cu perioade de secetă prelungită, dar și cu creșterea prețurilor inputurilor agricole. Pe de altă parte, planurile Uniunii Europene prevăd reducerea cu 20% a îngrășămintelor chimice utilizate până în 2030. În aceste condiții, agricultorii caută activ soluții alternative, care să nu le diminueze însă nivelul și calitatea recoltelor. Profeco, un brand tânăr pe piața din România, creat în urmă cu aproximativ doi ani, dar care va atinge în 2024 o cifră de afaceri de peste un milion de euro, vine în ajutorul lor cu o serie de produse de fertilizare organice care sunt comercializate pe piața UE de 15 ani, sunt folosite în România deja pe zeci de mii de hectare și asigură sporuri de producție de până la 10-15%.

În prezent, fermierii sunt tot mai interesați de fertilizanții naturali moderni care să le ajute culturile și solurile. Folosirea excesivă a îngrășămintelor solide a făcut ca pământul să sufere, astfel încât acum este nevoie de produse pentru regenerare. Ferme de toate dimensiunile și culturile achiziționează produsele noastre pentru că încep să conștientizeze importanța lor și cât de mult îi ajută în obținerea unor recolte bune, chiar și în condiții de secetă. Avem deja fermieri care utilizează produsele Profeco în județele Buzău, Vrancea, Constanța, Ialomița, Călărași, Dolj, Olt, Mehedinți, Timiș și ne extindem în Transilvania. Sporurile de producție ȋnregistrate de clienții noștri sunt de până la 10-15%. Intenționăm să ne consolidam poziția în piață și adăugăm constant noi regiuni pentru a asigura acoperirea națională”, a declarat Gabriel Stoian, fondator și CEO Profeco.

Brandul Profeco a fost creat ȋn urmă cu aproximativ doi ani, ȋn România, ȋnsă, activitatea pe piața locală a ȋnceput ȋn urmă cu opt ani. Pentru 2024, compania estimează o cifră de afaceri de peste un milion de euro. Produsele distribuite de către Profeco sunt fabricate în Bulgaria și comercializate pe piața UE – unde sunt utilizate deja pe peste un milion de hectare în nouă țări – și sunt certificate pentru agricultura bio. După o investiție de 3,5 milioane euro, fabrica din țara vecină a pus pe primul loc cercetarea, astfel ȋncât au lansat două produse folosind nanotehnologia, cea mai nouă tehnologie din segmentul agri. Ȋn prezent, se concentrează pe lansarea altor produse, ce folosesc microorganisme și bacterii.

Organic nu ȋnseamnă neapărat și mai scump

Prețurile cu care mergem către fermieri sunt unele foarte bune pentru că înțelegem cât de important este ca aceștia să obțină profit. Planurile de viitor ale companiei cuprind lansarea de noi produse care includ în compoziție microorganisme, bacterii și fungi, precum și continuarea cercetării în propriul laborator. Toate aceste noi produse vor putea fi folosite atât în agricultura

convențională, cât și în cea ecologică. Suntem optimiști și pentru că, la nivel global, suprafețele acoperite de produsele noastre sunt ȋn creștere, iar fermierii conștientizează tot mai mult importanța folosirii produselor organice”, a mai precizat Gabriel Stoian.

Profeco oferă trei game principale de produse: Humeco+Sol Fertil, un îngrășământ 100% natural obținut din Leonardită, cu un conținut ridicat de carbon organic, materie care ajută la refacerea fertilității solurilor; Lumbreco Biostimulator, un fertilizant organic pe bază de biohumus produs de râme roșii, care îmbunătățește germinarea și creșterea culturilor, asigurând sporuri de producție de 10-15%; și Sulfeco Nano-Sulf, un fertilizant de nouă generație, cu particule mici care sunt absorbite ușor de plante, ajutând la protecția fungică și la o mai bună asimilare a azotului.

Compania are ȋn portofoliu și servicii complete de consultanță pentru utilizarea produselor comercializate și utilizarea lor împreună cu alte inputuri agricole. Produsele sunt livrate în întreaga țară în aproximativ 24 de ore de la plasarea comenzii.

Profeco importă și distribuie îngrășăminte și fertilizanți organici, comercializați de 15 ani pe piața din Uniunea Europeană. Produsele, certificate pentru agricultura bio, sunt disponibile într-o varietate de formate și sunt ușor de utilizat. Compania oferă servicii complete de consultanță și suport tehnic. Mai multe detalii despre oferta Profeco sunt disponibile la https://profeco.ro/. 

Urmărește-ne:
- Abonează-te la revista de business Club Antreprenor -ABONAMENT CLUB ANTREPRENOR 12 luni

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

- Advertisement -Transavia SA Fragedo

Ultimele Știri

Bucharest Tech Week 2025 a atras peste 31.000 de vizitatori

Bucharest Tech Week, cel mai amplu festival de tehnologie și inovație din România, a atras, în ediția din acest...
- Advertisement -TermeneRO Informații firme Verifică asociații și administratorii oricărei companii
- Advertisement -Ziarul Pozitiv RO
- Advertisement -Abonament anual 12 luni la Club Antreprenor și Ziarul Pozitiv
- Advertisement -Evenimente business afaceri 2025 Club Antreprenor și Ziarul Pozitiv
- Advertisement -oferta publicare articole copywriting content marketing online SEO Club Antreprenor Ziarul Pozitiv

Mai multe articole ca acesta

- Abonează-te la revista de business Club Antreprenor -ABONAMENT 12 luni Club Antreprenor