vineri, 14 noiembrie, 2025

Expo Real München 2025: România își prezintă potențialul investițional

Evenimente Club Antreprenor

Mircea Fica
Mircea Ficahttps://www.clubantreprenor.ro/
Fondator Revista Club Antreprenor & clubantreprenor.ro

Camera de Comerț și Industrie Româno-Germană (AHK România) organizează în perioada 6-8  octombrie standul comun al României la Expo Real München, cel mai mare târg din Europa pentru proiecte imobiliare și investiții. Standul oferă o platformă strategică expozanților români, care vor avea ocazia să interacționeze direct cu potențiali investitori, multiplicatori și parteneri internaționali, să identifice oportunități de colaborare, să descopere tendințele pieței și să își consolideze vizibilitatea pe plan global.

Inițiativa are ca scop promovarea imaginii României pe piața internațională și de a evidenția potențialul său investițional.

În standul României (A1.240) vor fi prezente trei autorități locale: Primăria Municipiului Oradea și Agenția de Dezvoltare Locală Oradea, Primăria Deva și Primăria Municipiului Reșița, împreună cu Agenția de Dezvoltare Locală Reșița. Co-expozanţii din mediul economic privat sunt furnizori de soluții de eficiență energetică/sisteme de gestionare a clădirilor – compania Lisscom- și de consultanță/contractare pentru dezvoltarea și transformarea imobilelor comerciale – compania REC Immpuls. 

Evenimente - Club Antreprenor și Ziarul Pozitiv:

Vezi toate Evenimentele 2025 organizate de CA & ZP

Realizarea standului României  este posibilă și datorită susținerii a două firme de real estate – CTP România și IULIUS – precum și a două cabinete de avocatură – Filip & Company și Stalfort – Legal.Tax.Audit. 

„Participarea României cu un stand comun la Expo Real arată cum autoritățile și mediul privat pot colabora pentru promovarea imaginii țării pe plan internațional. Este un efort comun prin care dorim să atragem investiții mai multe în domeniul imobiliar și să evidențiem potențialul României ca destinație competitivă pentru dezvoltatori și investitori. Camera de Comerț Româno-Germană a organizat prima dată standul comun în 2012 și de atunci observăm un interes crescut din partea companiilor, dar mai ales a autorităților publice de a se implica în acțiunea comună de dezvoltare a României”, spune Sebastian Metz, Director General și membru în Consiliul Director al AHK România. 

AHK România sprijină activ companiile românești și promovează participarea României la EXPO REAL, unde anul trecut s-au reunit aproximativ 40.000 de participanți din 75 de țări. Târgul rămâne astfel prin spațiul expozițional și programul de conferințe și workshop-uri o platformă excelentă de networking și transfer de know-how. 

Cu o tradiție de 24 de ani, Târgul Expo Real München s- a consacrat ca evenimentul de networking internațional, locul unde se creionează proiecte de anvergură, investiții și finanțări transfrontaliere. Aici se reunesc toate verigile lanţului de valori din domeniu – de la dezvoltatori de proiecte, investitori şi finanțatori, la regiuni economice şi oraşe – transformând expoziţia într-un eveniment unic pe piaţa internaţională. 

Mai multe arii tematice sunt la dispoziția vizitatorilor: zona unde vor fi prezentate tendințele și transformările industriei imobiliare, retail-ul, industria hotelieră, zona logistică, zona de locuințe. Vor fi de asemenea organizate numeroase dezbateri pe tema orientării și direcției afacerilor din domeniul imobiliar, modernizarea clădirilor pentru a deveni neutre din punct de vedere climatic, inovare și digitalizare în construcții etc., vor fi organizate tururi ghidate și vor fi premiate proiectele cu cel mai mare impact din imobiliare și construcții, precum și companiile inovatoare din tehnologia imobiliară.

Despre Camera de Comerț și Industrie Româno-Germană (AHK România)

AHK România este reprezentanța oficială a economiei germane. Înființată în 2002, AHK numără peste 670 de firme-membre și oferă companiilor o platformă importantă pentru networking, schimb de informații și experiențe. Prin serviciile pe care le oferă și prin evenimentele pe care le organizează, AHK România susține activ companiile germane la intrarea lor pe piața românească și este totodată partener al firmelor românești interesate de piața germană. De la 1 ianuarie 2020, în cadrul AHK România funcționează și Centrul de competență pentru Republica Moldova. Dorim astfel să intensificăm relațiile de afaceri între companii din România, Republica Moldova și Germania și să contribuim semnificativ la dezvoltarea economică a Republicii Moldova.

Tema anului 2025: People.Skills.Competitiveness. 

Cu tema anuală – People.Skills.Competitiveness. – subliniem rolul central al angajaților în succesul unei companii. Angajații și competențele lor sunt coloana vertebrală a fiecărei companii și contribuie în mod semnificativ la competitivitate. Angajații calificați și valoroși constituie baza pentru inovare, productivitate și creștere. Investind în competențele lor și în formarea continuă, companiile pot crea un mediu de lucru dinamic, care să încurajeze creativitatea și angajamentul. Prin urmare, companiile membre AHK se concentrează pe gestionarea strategică a talentelor și pe bunăstarea angajaților, nu numai pentru a îmbunătăți performanța afacerii, ci și pentru a promova un mediu de afaceri durabil și competitiv în România și Germania.

Homepage | Facebook| LinkedIn | YouTube

- NEWSLETTER -
Urmărește-ne:
- Abonează-te la revista de business Club Antreprenor -ABONAMENT revista CLUB ANTREPRENOR 12 luni

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

- Advertisement -Transavia SA Fragedo

Ultimele Știri

Baza de recuperare și tratament a Centrului Medical Sanconfind, desemnată „Cel mai bun centru medical balnear din România” la Gala Premiilor Turismului Balnear 2025

Baza de recuperare și tratament a Centrului Medical Sanconfind a fost distinsă cu Trofeul pentru cel mai bun centru...
- Advertisement -TermeneRO Informații firme Verifică asociații și administratorii oricărei companii
- Advertisement -Ziarul Pozitiv RO
- Advertisement -Abonament anual 12 luni la Club Antreprenor și Ziarul Pozitiv
- Advertisement -Evenimente business afaceri 2025 Club Antreprenor și Ziarul Pozitiv
- Advertisement -oferta publicare articole copywriting content marketing online SEO Club Antreprenor Ziarul Pozitiv

Mai multe articole ca acesta

- Abonează-te la revista de business Club Antreprenor -ABONAMENT CLUB ANTREPRENOR 12 luni