joi, 11 septembrie, 2025

Grupul elvețian Artemis a finalizat o nouă investiție de 10 milioane de euro în Parcul Industrial Artemis din Timiș

Evenimente Club Antreprenor

Redacția
Redacțiahttps://www.clubantreprenor.ro/
Club Antreprenor dezvoltă cultura antreprenorială care se evidențiază prin varietatea activităților sale, inclusiv site-ul, revista și evenimentele de business.
  • Dezvoltatorul imobiliar Artemis a inaugurat astăzi clădirea Artemis IV din cadrul Parcului Industrial Artemis din localitatea Sânandrei, județul Timiș, în urma unei investiții de peste 10 milioane de euro.
  • Noua clădire, cu o suprafață de 10.000 de metri pătrați, este închiriată integral de producătorul de ferestre și uși Mondo Style.

Grupul elvețian Artemis, cu activități în dezvoltare imobilliară în zona industrială, a finalizat o nouă investiție de 10 milioane de euro în cea de-a patra clădire din cadrul Parcului Industrial Artemis din localitatea Sânandrei, județul Timiș. Chiriașul noii clădiri, producătorul de ferestre și uși Mondo Style, va produce sisteme de PVC și aluminiu în noua unitate de producție, care are o suprafață de 10.000 de metri pătrați.

Clădirea Artemis IV a fost construită după necesitățile tehnice ale chiriașului Mondo Style și reprezintă un proiect de referință pentru portofoliul nostru. Cu noua investiție de peste 10 milioane de euro, investițiile totale ale grupului Artemis în România se ridică la peste 70 de milioane de euro în ultimii 10 ani. Continuăm investițiile în România, iar fiecare clădire dezvoltată se transpune în noi locuri de muncă și, implicit, în contribuții semnificative la bugetul local”, a declarat Dr. Adriana Cioca, Managing Director al Artemis Group România.

Suntem bucuroși să ne mutăm producția ușilor și ferestrelor din PVC și aluminiu într-un spațiu modern și eficient pentru echipa Mondo Style. Într-un spațiu nou, creat după nevoile noastre, echipa Mondo Style a investit în noi linii de producție, cu scopul creșterii productivității și eficienței la livrare. Prin noile utilaje achiziționate și prin suprafața de producție ocupată, Mondo Style este cea mai mare și modernă fabrică de ferestre din Banat. Suntem în proces de recrutare de personal, ce va atinge în viitor obiectivul de 250 de persoane în producție, distribuite pe trei schimburi. Locația parcului Artemis ne ajută foarte mult, deoarece 70% din producția noastră se duce către export”, a declarat Emanuel Popa, co-proprietar al Mondo Group.

Din cadrul Mondo Group mai face parte și compania Mondo Plast (importator și distribuitor de echipamente pentru telecomunicații), care de asemenea și-a relocat activitatea într-un alt spațiu din cadrul Parcului Industrial Artemis, situat pe o suprafață de 2.500 de metri pătrați.

Localizat în comuna Sânandrei, județul Timiș, Parcul Industrial Artemis se află la o distanță de doar 7 km de centrul orașului Timișoara, la intersecția cu viitorul drum expres, aflat în construcție, care va face legătura directă între România și Europa de Vest. Parcul a fost realizat după standarde elvețiene, respectând în detaliu legile românești de construcție.

Artemis are ca scop crearea unui cluster industrial, prin atragerea și selectarea companiilor care își vor desfășura activitatea, beneficiind de facilitățile Parcului Industrial nou creat, precum și prin contribuția sa economico-socială, prin formarea noilor locuri de muncă.

Artemis intenționează să extindă Parcul și are în plan pregătirea următoarei faze de dezvoltare industrială. Toate construcțiile sunt moderne, clasa AAA, cu lumină naturală, eficiente energetic, ce conferă o bună acomodare diferitelor tipuri de afaceri. Printre clienții Parcului Industrial Sânandrei se află Pronat, Mondo Plast, Stada, Mobilier 1, Banat Fresh, Piping Logistic, Kotar, Stada.

Despre Artemis Holding:

Grupul elvețian Artemis Holding, cu sediul în Elveția, deține Grupul Franke, Grupul Artemis Real Estate, Grupul Artemis Asset Manangement și Feintool. Grupul Artemis numără 11.000 de angajati in toata lumea și a avut vânzări consolidate în 2022 de 3,6 miliarde de franci elvețieni.

Artemis Real Estate este prezent pe piața din România de 15 ani, cu investiții în peste 170 Ha de teren strategic localizate în vestul țării, orientate pe dezvoltări industriale. Artemis este și co-proprietar în proiectul Banat Business Park, de 40 Ha.

 

Urmărește-ne:
- 23 septembrie 2025: Gala Club Antreprenor (Gala aniversară, 5 ani de la apariția revistei) -Inscrie-te ACUM - Gala Club Antreprenor 23, Ediție Aniversară, 5 ani Revista CA

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Gala Club Antreprenor – ediția a XXIII-a - Înscrie-te acum! - Bilete online -Gala Club Antreprenor Ediție Aniversară 5 ani de la lansarea revistei Club Antreprenor
- Advertisement -Transavia SA Fragedo

Ultimele Știri

Analiză Gebruder Weiss – Logistica fără frontiere: România în spațiul Schengen

Schengen, 6 luni mai târziu: Transformări, impact și perspective pentru România La 31 martie 2024, România a aderat oficial la...
- Advertisement -TermeneRO Informații firme Verifică asociații și administratorii oricărei companii
- Advertisement -Ziarul Pozitiv RO
- Advertisement -Abonament anual 12 luni la Club Antreprenor și Ziarul Pozitiv
- Advertisement -Evenimente business afaceri 2025 Club Antreprenor și Ziarul Pozitiv
- Advertisement -oferta publicare articole copywriting content marketing online SEO Club Antreprenor Ziarul Pozitiv

Mai multe articole ca acesta

- Înscrie-te ACUM - Gala Club Antreprenor 23, Ediție Aniversară, 5 ani Revista CA -Gala Club Antreprenor 23, Ediție Aniversară, 5 ani Revista CA