Dan Anghelescu aduce perspectiva presei de turism la Forumul antreprenorilor din turism și HoReCa – Ediția a III-a

Evenimente Club Antreprenor

Redacția
Redacțiahttps://www.clubantreprenor.ro/
Club Antreprenor dezvoltă cultura antreprenorială care se evidențiază prin varietatea activităților sale, inclusiv site-ul, revista și evenimentele de business.

📲Rămâi conectat la cele mai importante știri, interviuri, analize și oportunități din mediul de afaceri / antreprenoriat. Urmărește Club Antreprenor pe WhatsApp.
👉 Abonează-te la Club Antreprenor pe WhatsApp.

Pe 24 februarie 2026, la Camera de Comerț și Industrie a Municipiului București (CCIB), Dan Anghelescu, Secretar General al Clubul Presei de Turism – F.I.J.E.T. România, va aduce în dezbatere rolul comunicării și al imaginii publice în dezvoltarea turismului românesc.

Într-o industrie unde percepția influențează alegerea destinației, presa de turism nu este doar observator. Este parte din ecosistem.

Imaginea unei destinații începe cu povestea ei

Turismul nu înseamnă doar infrastructură și servicii. Înseamnă reputație, narativ și încredere.

Intervenția sa va aborda teme precum:

  • rolul presei specializate în promovarea destinațiilor

  • relația dintre jurnaliști și operatorii din turism

  • credibilitatea informației într-o eră dominată de social media

  • construirea unei imagini coerente a României ca destinație

Pentru antreprenori, vizibilitatea corectă poate influența direct gradul de ocupare și atractivitatea în fața partenerilor externi.

Comunicare strategică într-o piață competitivă

În competiția regională pentru turiști, diferența o face nu doar oferta, ci și modul în care aceasta este comunicată.

Prezența lui Dan Anghelescu la Forumul antreprenorilor din turism și HoReCa – Ediția a III-a aduce în prim-plan dimensiunea media a industriei și completează dialogul dintre autorități, patronate, mediul academic, antreprenori și zona tech.

Evenimentul organizat de Club Antreprenor și Ziarul Pozitiv devine astfel o platformă unde turismul este analizat din toate unghiurile: economic, strategic, educațional și mediatic.

Pe 24 februarie, la CCIB, ospitalitatea românească discută nu doar despre cifre și politici, ci și despre reputație și imagine.

Forumul antreprenorilor din turism și HoReCa – Ediția a III-a, 24 februarie 2026

- NEWSLETTER -
Urmărește-ne:

Pentru cele mai relevante știri, interviuri, analize și oportunități din mediul de afaceri / antreprenoriat, urmărește Club Antreprenor pe WhatsApp.
👉 Abonează-te la Club Antreprenor pe WhatsApp.

Ne puteți urmări și pe Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, YouTube și Google News!

Scrie un comentariu
- Abonează-te la revista de business Club Antreprenor -ABONAMENT revista CLUB ANTREPRENOR 12 luni

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

- Advertisement -Fragedo transavia sa Aniversare 35 ani

Ultimele Știri

Peste 30% dintre români participă la licitații online și mai mult de jumătate sunt interesați să cumpere astfel active în distress

31% dintre dintre românii din mediul urban, bancarizați și cu venituri peste medie participă la licitații online și fizice...
- Advertisement -TermeneRO Informații firme Verifică asociații și administratorii oricărei companii
- Advertisement -Ziarul Pozitiv RO
- Advertisement -Abonament anual 12 luni la Club Antreprenor și Ziarul Pozitiv
- Advertisement -Evenimente business afaceri 2025 Club Antreprenor și Ziarul Pozitiv
- Advertisement -oferta publicare articole copywriting content marketing online SEO Club Antreprenor Ziarul Pozitiv

Mai multe articole ca acesta

- Abonează-te la revista de business Club Antreprenor -ABONAMENT CLUB ANTREPRENOR 12 luni