sâmbătă, 31 ianuarie, 2026

Studiul de industrie ANIS: IT&C devine liderul exporturilor de servicii și depășește pragurile din anul anterior la contribuția la PIB, taxe și valoare adăugată

Evenimente Club Antreprenor

Mircea Fica
Mircea Ficahttps://www.clubantreprenor.ro/
Fondator Revista Club Antreprenor & clubantreprenor.ro
  • 23,6 mld. EUR cifra de afaceri IT&C în 2024 – din care IT-ul ajunge la 17,7 mld. EUR, în creștere față de 2023 (15,6 mld. EUR);
  • 6,67% din PIB – contribuție directă IT&C, în ușoară scădere față de 2023 (6,8%), din care IT-ul înregistrează 5,01%;
  • 195.929 angajați în IT – creștere moderată față de 2023, sub vârful din 2022;
  • 89.297 lei/angajat – cea mai mare contribuție fiscală per salariat din economie;
  • 45 mld. lei cheltuieli de personal – cea mai mare pondere sectorială;
  • 2 mld. lei investiții în R&D – poziționând IT-ul ca lider al cercetării private;
  • IT&C devine în 2025 liderul exporturilor de servicii la nivelul economiei;
  • eliminarea facilităților fiscale – risc de până la -17,6% în profitabilitate pentru companii în 2025.

Industria IT&C a continuat să aibă o contribuție majoră la economia României în 2024, cu o cifră de afaceri de 23,6 miliarde EUR, exporturi în creștere și o pondere de 6,67% în PIB. Potrivit datelor din studiul de industrie ANIS, însă, deși sectorul rămâne un pilon al economiei, se observă o temperare a ritmului de creștere, care reflectă primele semnale ale impactului schimbărilor fiscale recente asupra performanței sectorului.

„Datele confirmă că IT&C este unul dintre sectoarele care trag economia înainte, nu doar prin performanță financiară, ci și prin stabilitate și reziliență. Industria a continuat să investească, să angajeze și să exporte, chiar și într-un context de operare mai dificil. În același timp, efectele eliminării facilității fiscale încep să se resimtă și pot influența investițiile viitoare. Potențialul de creștere rămâne, cu condiția ca România să își asume politici publice predictibile și orientate spre viitor”, arată Corina Vasile, Directorul Executiv al ANIS.

Performanța economică – creștere moderată, sub potențial 

Cifra de afaceri totală a sectorului IT&C a ajuns la 23,6 miliarde EUR în 2024, evoluție susținută în principal de segmentul IT, care a urcat la 17,7 miliarde EUR. Contribuția directă la PIB rămâne ridicată și s-a situat la 6,67%, ușor sub nivelul din 2023 (6,8%), o evoluție care reflectă atât contextul economic general, cât și presiunea asupra investițiilor viitoare. 

Exporturile IT&C – un pilon consolidat al competitivității externe

În 2024, serviciile IT&C au reprezentat 25,6% din totalul exporturilor de servicii, iar în primele șapte luni din 2025, sectorul a devenit exportatorul nr. 1 de servicii. Această schimbare de poziționare arată atât maturitatea industriei și capacitatea de scalare internațională, cât și potențialul de orientare a economiei românești către zone cu valoare adăugată ridicată, bazate pe cunoaștere și competențe.

Piața muncii – creștere modestă, presiune pe costuri

Numărul angajaților în IT a ajuns la 195.929 în 2024, o creștere modestă față de 2023, dar sub nivelul record atins în 2022. Totuși, presiunea pe costurile salariale este evidentă:

  • cheltuielile de personal au crescut la 45 mld. lei, reprezentând 38,4% din cifra de afaceri, cea mai mare pondere sectorială din economie;
  • salariul mediu brut depășește 15.000 lei, menținând un ritm susținut de creștere și poziționând sectorul drept principal contributor la taxe per angajat. 

„IT&C este sectorul cu cea mai mare contribuție fiscală per angajat din economia românească. Este o responsabilitate pe care industria și-o asumă și un argument puternic pentru un dialog bazat pe predictibilitate și parteneriat”, subliniază Corina Vasile.

Productivitate și investiții în R&D – un punct forte, dar vulnerabil

Valoarea adăugată generată de sector rămâne una dintre cele mai ridicate din economie, iar investițiile private în cercetare-dezvoltare ajung la aproximativ 2 miliarde lei, confirmând rolul IT-ului ca principal motor al inovării în România. Totuși, fără politici de susținere coerente, există riscul ca proiectele cu valoare ridicată să fie relocate către piețe mai competitive. 

Impactul eliminării facilităților fiscale – semnale timpurii 

Scenariile de impact arată o potențială scădere a profitabilității între 8,8% și 17,6%, cu impact negativ major asupra IMM-urilor, care reprezintă 97% din ecosistemul IT, după numărul de companii. Pe fondul unor marje deja comprimate din cauza costurilor salariale și a presiunii globale pe prețuri, o reducere suplimentară a profitabilității poate afecta capacitatea de inovare, retenția talentelor și extinderea internațională.

În loc de concluzii – Direcții esențiale pentru menținerea rolului IT&C ca motor al economiei

  1. Predictibilitate fiscală și un cadru competitiv pentru munca înalt calificată. Schimbările bruște afectează investițiile și încrederea.
  2. Consolidarea stimulentelor pentru cercetare-dezvoltare și inovație. R&D este catalizatorul valorii adăugate și al produselor proprii.
  3. Programe naționale de upskilling/reskilling în AI, cloud, cybersecurity. Cererea depășește oferta de competențe.
  4. Scheme de sprijin pentru IMM-uri și scale-up-uri tehnologice. 96% sunt microîntreprinderi — fără sprijin, nu vom produce campioni regionali.
  5. Atragerea și retenția investițiilor străine directe în tehnologie. ISD rămâne un pilon critic al ecosistemului.
  6. Educație STEM și digitală robustă, de la școală la universitate. Deficitul de competențe este o vulnerabilitate strategică.
  7. Accelerarea digitalizării economiei și a administrației publice. Fără cerere internă, ecosistemul local stagnează.

IT&C este un sector strategic pentru România și un accelerator al modernizării economiei. Datele arată că performanța și potențialul există în continuare, dar este un moment de răscruce, în care politicile publice trebuie să creeze condițiile pentru ca această performanță să devină un avantaj competitiv durabil”, conchide Corina Vasile.

Despre ANIS                                            

Asociația Patronală a Industriei de Software și Servicii (ANIS) este asociația reprezentativă a industriei de IT din România. ANIS are peste 150 de companii membre, este un promotor al digitalizării și reprezintă interesele industriei de IT de 25 de ani, fiind un partener de dialog credibil care poate contribui la crearea de politici publice care să faciliteze valorificarea tehnologiei pentru dezvoltarea socio-economică.

Studiu ANIS_Grafice_10dec2025

- NEWSLETTER -
Urmărește-ne:
- Abonează-te la revista de business Club Antreprenor -ABONAMENT revista CLUB ANTREPRENOR 12 luni

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

- Advertisement -Fragedo Forbes for Kids

Ultimele Știri

Intesa Sanpaolo Bank deschide o nouă sucursală în București

Intesa Sanpaolo Bank România anunță deschiderea unei noi sucursale în București, pe bulevardul Iuliu Maniu, ca parte a strategiei...
- Advertisement -TermeneRO Informații firme Verifică asociații și administratorii oricărei companii
- Advertisement -Ziarul Pozitiv RO
- Advertisement -Abonament anual 12 luni la Club Antreprenor și Ziarul Pozitiv
- Advertisement -Evenimente business afaceri 2025 Club Antreprenor și Ziarul Pozitiv
- Advertisement -oferta publicare articole copywriting content marketing online SEO Club Antreprenor Ziarul Pozitiv

Mai multe articole ca acesta

- Abonează-te la revista de business Club Antreprenor -ABONAMENT CLUB ANTREPRENOR 12 luni