REDPORT îl numește pe Sorin Ioan Blaga în funcția de Chief Commercial Officer, consolidând astfel echipa de top management a companiei. Mandatul său va avea drept obiectiv coordonarea direcției comerciale a companiei REDPORT. 
Rolul său este de a defini și implementa strategia de marketing și de vânzări pentru proiectele în curs și viitoare, precum și de a consolida relațiile cu partenerii strategici și investitorii.
„Mă bucur să mă alătur echipei REDPORT într-un moment în care compania are o traiectorie de creștere accelerată. Diversificarea portfoliului cu proiecte care deschid noi zone – precum VITALITY EST, pe lângă emblematicele proiecte din nordul Bucureștiului – INFINITY NORD și THE LEVEL APARTMENTS, reprezintă o nouă etapă pentru REDPORT, în care strategia comercială va fi esențială. Cred cu tărie că succesul comercial se bazează atât pe o înțelegere profundă a pieței, pe parteneriate solide, dar și pe atenția constantă către oameni și comunități. Experiența mea în zona de real estate, precum și în alte industrii dinamice, mă va ajuta să contribui la consolidarea brandului REDPORT și la transformarea tuturor proiectelor noastre în repere pentru întreaga piață imobiliară românească”, declară Sorin Ioan Blaga, Chief Commercial Officer REDPORT.
Evenimente - Club Antreprenor și Ziarul Pozitiv:
16 octombrie 2024: Forumul de management și reciclare a deșeurilor – Ediția a V-a
Vezi toate Evenimentele 2024-2025 organizate de CA & ZP
Sorin Ioan Blaga este un profesionist cu peste 35 de ani de experiență, fiind unul dintre executivii români cu un palmares extrem de solid în conducerea unor organizații de mari dimensiuni și proiecte complexe. În decursul anilor, a fost implicat în industrii precum real estate, FMCG, oil & gas, retail și media. Are experiență în a conduce echipe numeroase și a gestiona proiecte complexe, cu investiții de sute de milioane de euro. 
„Numirea lui Sorin Ioan Blaga marchează o etapă importantă în evoluția REDPORT. Experiența sa remarcabilă în management, marketing și real estate și modul său de a construi echipe și parteneriate vor aduce un plus semnificativ companiei noastre. Suntem convinși că Sorin va contribui la accelerarea dezvoltării proiectelor noastre și la consolidarea poziției REDPORT ca lider în profesionalizarea pieței de dezvoltări rezidențiale”, subliniază Cosmin Savu-Cristescu, Fondator și CEO REDPORT.
În ultimii ani, Sorin Ioan Blaga a fost CEO al Liebrecht & wooD România, unde a gestionat dezvoltări imobiliare cu o valoare cumulată de sute de milioane de euro, precum și COO & Co-CEO al The Concept Group, unul dintre cei mai activi jucători pentru proiecte rezidențiale în zona de Sales & Marketing as a Service. De-a lungul carierei, a ocupat funcții de top management la companii precum Philip Morris International, Rompetrol Group si Adevărul Holding.
Sorin Iona Blaga a studiat la Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iaşi și deține un MBA și diplome în Management de la Open University Business School, Milton Keynes – UK. Pe lângă activitatea executivă, a fost lector asociat SNSPA (Școala Națională de Studii Politice și Administrative – București) și tutor academic la Open University Business School.
Despre REDPORT 
REDPORT – reprezintă un grup de companii specializate în construcții, investiții, dezvoltare și management de proiecte imobiliare. Brandul REDPORT a fost fondat în anul 2016 de COSMIN SAVU-CRISTESCU și a ajuns la afaceri de peste 200 de milioane de lei în 2024.
REDPORT deține terenuri în Noul Nord al Capitalei, zona Străulești – Petrom City, în care va dezvolta aproximativ 2.000 de apartamente și 20.000 de metri pătrați de spații comerciale în următorii cinci ani, iar pentru consolidarea poziției pe piața imobiliară din București, compania are în plan o strategie de extindere care include noi proiecte în alte zone ale Bucureștiului.
Portofoliul actual include proiecte de referință din București, THE LEVEL APARTMENTS, INFINITY NORD și mai nou VITALITY EST – deținute de REDPORT împreună cu omul de afaceri DAN ȘUCU.
Primele două dintre cele patru faze ale proiectului THE LEVEL APARTMENTS au fost deja livrate comunității, iar construcția celei de-a treia faze a început în iulie 2024. Dezvoltarea fazei a patra este planificată să înceapă în 2025. Proiectul THE LEVEL APARTMENTS include un total de aproximativ 480 de unități rezidențiale.
INFINITY NORD, unul dintre cele mai mari proiecte de regenerare urbană din Capitală, va fi dezvoltat în trei faze cu peste 1.200 de apartamente. Proiectul include, de asemenea, spații dedicate pentru retail, educație, servicii medicale, sport și agrement.
REDPORT și DAN ȘUCU au lansat proiectul VITALITY EST în vara 2025 – un ansamblu rezidențial care îmbină confortul urban cu tehnologia inteligentă, pentru o viață conectată și eficientă.










