Norofert, principalul producător de inputuri organice și furnizor de biotehnologie pentru agricultură, listat pe piața AeRO (simbol BVB: NRF) a Bursei de Valori București, a înregistrat în primul semestru al anului 2025 o cifră de afaceri de 19 milioane lei, în ușoară scădere față de anul trecut.
Cu toate acestea, la nivel consolidat, compania și-a îmbunătățit profitabilitatea, după trei ani agricoli dificili. Rezultatul operațional a urcat cu 65%, până la 6,1 milioane lei, iar profitul net a ajuns la 3,2 milioane lei, cu aproximativ 68% peste nivelul din primul semestru al anului precedent, în contextul eficientizării activității, focusului pe producția proprie și rezultatelor excelente înregistrate la ferma Zimnicea. Performanța se va menține în creștere în acest an, în contextul perspectivei unei recolte bune, influențată de condițiile favorabile din primele luni ale lui 2025.
Vlad Popescu, Președintele Consiliului de Administrație, Norofert: 
„Pentru noi, rezultatele din prima jumătate a anului nu sunt doar cifre, ci dovada faptului că Norofert poate rămâne alături de fermieri și parteneri chiar și atunci când sectorul trece prin încercări majore, cum au fost ultimii trei ani. Deși 2025 va aduce o recoltă mai bună, nu poate compensa dificultățile anilor trecuți, motiv pentru care prioritățile rămân producția eficientă și valorificarea oportunităților de pe piețele externe. Faptul că filiala noastră din SUA a devenit autonomă încă din primul an și că proiectul din Brazilia prinde contur arată cât de repede putem adapta și scala modelele noastre de afaceri în piețe diferite. În același timp, investițiile în cercetare și în sistemele de irigații din România ne oferă stabilitatea necesară pentru a construi pe termen lung, într-un mod sustenabil.”
Evenimente - Club Antreprenor și Ziarul Pozitiv:
23 septembrie 2025: Gala Club Antreprenor (Gala aniversară, 5 ani de la apariția revistei)
30 septembrie 2025: Next Generation Business Finanțări; Digitalizare; Fiscalitate.
3 octombrie 2025: Pilonii de dezvoltare ai județului Cluj – mediul de afaceri, autoritățile locale, sistemul universitar și învățământul profesional dual
16 octombrie 2024: Forumul de management și reciclare a deșeurilor – Ediția a V-a
Vezi toate Evenimentele 2024-2025 organizate de CA & ZP
Proiectul din Chapeco, Brazilia, urmează să devină operațional în a doua parte a anului, marcând un pas important în extinderea internațională a Norofert. În același timp, cele două fabrici din America consolidează prezența Norofert pe piețele externe. Pentru 2025, estimăm că vor aduce o contribuție de aproximativ 7% la cifra de afaceri a Grupului.
Cifre cheie consolidate în S1 2025:
-
Activele imobilizate: 30,3 milioane lei, în creștere cu 9,5%, în special ca urmare a investițiilor realizate în laboratorul de cercetare și în sistemul de irigații din Zimnicea.
-
Datorii totale: 71,4 milioane lei, o creștere de 14%, determinată în principal de investițiile pe piețele externe, creșterea cheltuielilor de finanțare și avansurile efectuate către furnizori.
-
Venituri din exploatare: au ajuns la 22,2 milioane lei, susțin ritmul de dezvoltare al companiei.
-
Cheltuieli de exploatare: 16,1 milioane lei, o scădere de 25%, determinată în principal de reducerea cheltuielilor cu materialele și de eficientizarea costurilor de producție.
-
Rezultatul operațional: a urcat cu 65%, până la 6,1 milioane lei, ca urmare a contractelor încheiate pentru produse din portofoliul propriu și performanța foarte bună a fermei Zimnicea.
-
Profitul net: a ajuns la 3,2 milioane lei, o creștere de 68% față de S1 2024, confirmând eficiența strategiei de dezvoltare și măsurilor luate pentru traversarea perioadei dificile din agribusiness.
Situațiile privind rezultatele financiare sunt prezentate atât conform RAS, cât și în conformitate cu IFRS (Standardele Internaționale de Raportare Financiară). Rezultatele consolidate ale grupului includ atât performanțele companiei mamă, Norofert S.A., cât și ale filialei Agroprod CEV S.R.L., deținută în proporție de 100%. Agroprod CEV cultivă în regim ecologic un teren agricol de 1.000 de hectare în Zimnicea, județul Teleorman. În consolidare s-a luat în calcul și procentul de 51% din rezultatele obținute de NOROFERT AG LLC.
Raportul detaliat poate fi consultat aici.
Despre Norofert:
Norofert este liderul cercetării pentru agricultura regenerativă și unul dintre cei mai mari producători de inputuri din România, fondat în anul 2000 de către familia Popescu. În plină dezvoltare a facilităților de producție care să susțină practici agricole sustenabile, la nivel internațional, Norofert demonstrează angajament față de obiectivul neutralității climatice și capacitatea de a inova într-un domeniu important pentru viitorul agriculturii și a siguranței alimentare.
Cu un mix de linii de afaceri, Norofert a dezvoltat în ultimii ani capacități proprii de producție atât în aria inputurilor, cât și de farming agricol, linii care vor cunoaște dezvoltare în următorii ani. Cu 65 produse în portofoliu, compania se adresează atât fermierilor din agricultura convențională, cât și din cea ecologică, cu o nișă nouă a produselor convenționale lichide, cu cerere tot mai mare.
Din 2020 compania este listată la Bursa de Valori București pe piața AeRO și din octombrie 2021 acțiunile Norofert sunt incluse în indicele BETAeRO. De-a lungul celor 5 ani de activitate în piața de capital, Norofert a atras 14 milioane de lei prin majorări de capital și 18,5 milioane de lei două emisiuni de obligaţiuni corporative. Obligațiunile corporative ale companiei sunt tranzacționate în piața AeRO a Bursei de Valori București sub simbolul NRF29 începând cu 27 ianuarie 2025.
Pentru mai multe informații, vă invităm să vizitați www.norofert.ro.