joi, 11 septembrie, 2025

Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări

Evenimente Club Antreprenor

Redacția
Redacțiahttps://www.clubantreprenor.ro/
Club Antreprenor dezvoltă cultura antreprenorială care se evidențiază prin varietatea activităților sale, inclusiv site-ul, revista și evenimentele de business.

Consiliul de Administrație al Allianz-Țiriac Asigurări a aprobat prelungirea mandatului lui Virgil Șoncutean în funcția de Director General al companiei. Noul mandat este supus aprobării Autorității de Supraveghere Financiară (ASF).

„Sunt onorat să continui călătoria alături de echipa Allianz-Țiriac Asigurări pentru al patrulea mandat. Apreciez încrederea Consiliului de Administrație și mulțumesc în mod special colegilor mei, alături de care sunt norocos să lucrez zi de zi. Împreună, am construit o companie puternică, care răspunde cu succes nevoilor clienților noștri. Creșterea semnificativă a volumului primelor brute și a profitabilității reflectă angajamentul nostru pentru servicii de calitate și soluții adaptate pieței, precum și forța financiară care ne permite să ne respectăm întotdeauna promisiunile față de clienți. Privim cu încredere spre viitor și suntem hotărâți să ne continuăm povestea de succes”, a declarat Virgil Șoncutean, Director General al Allianz-Țiriac Asigurări.

Pe parcursul celor nouă ani la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări, Virgil Șoncutean a dezvoltat și implementat strategii care au contribuit la creșterea semnificativă a companiei. Volumul primelor brute subscrise de Allianz-Țiriac s-a triplat, până la 3,7 miliarde de lei la finalul lui 2024, profitabilitatea a crescut de 5 ori în ultimii nouă ani, în timp ce numărul de clienți a crescut de 4 ori, până la peste 1,6 milioane în prezent. De asemenea, sub ghidajul său, Allianz-Țiriac și-a dublat cota de piață pe segmentul asigurărilor de viață și a realizat prima achiziție prin preluarea Allianz-Țiriac Unit Asigurari S.A. (fosta Gothaer România).

Potrivit ASF, la finalul anului 2024 Allianz-Țiriac avea o cotă de piață de 18,6% și se situa pe locul 2 în clasamentul companiilor de asigurări după subscrierile înregistrate pe linia asigurărilor generale și de viață. Allianz-Țiriac este o companie joint-venture, bazată pe o colaborare excelentă a Grupului Allianz (52,16% din acțiuni) cu Țiriac Asset Holdings Limited (44,79% din acțiuni).

Despre Allianz-Țiriac Asigurări

Allianz-Țiriac este parte a grupului german Allianz, unul dintre cei mai mari furnizori de servicii financiare și asigurări și cel mai valoros brand de asigurări din lume, potrivit celei mai recente evaluări Interbrand. În cei 30 de ani de activitate, Allianz-Țiriac a contribuit cu 20 miliarde de euro la economia României. Aportul total în economie al Allianz-Țiriac echivalează cu 0,6% din PIB-ul României în perioada analizată și s-ar putea concretiza în până la 80 de spitale moderne, 2.000 de școli noi, 2.000 de kilometri de autostradă sau 130.000 de locuințe sociale.

Urmărește-ne:
- 23 septembrie 2025: Gala Club Antreprenor (Gala aniversară, 5 ani de la apariția revistei) -Inscrie-te ACUM - Gala Club Antreprenor 23, Ediție Aniversară, 5 ani Revista CA

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Gala Club Antreprenor – ediția a XXIII-a - Înscrie-te acum! - Bilete online -Gala Club Antreprenor Ediție Aniversară 5 ani de la lansarea revistei Club Antreprenor
- Advertisement -Transavia SA Fragedo

Ultimele Știri

TechAngels – 1 milion de euro investiții directe în S1 2025, cu accent pe startupuri noi și tehnologii emergente

Investiții directe ~ 1.000.000 euro în startupuri tech în S1 2025* (1) 17% dintre investitori...
- Advertisement -TermeneRO Informații firme Verifică asociații și administratorii oricărei companii
- Advertisement -Ziarul Pozitiv RO
- Advertisement -Abonament anual 12 luni la Club Antreprenor și Ziarul Pozitiv
- Advertisement -Evenimente business afaceri 2025 Club Antreprenor și Ziarul Pozitiv
- Advertisement -oferta publicare articole copywriting content marketing online SEO Club Antreprenor Ziarul Pozitiv

Mai multe articole ca acesta

- Înscrie-te ACUM - Gala Club Antreprenor 23, Ediție Aniversară, 5 ani Revista CA -Gala Club Antreprenor 23, Ediție Aniversară, 5 ani Revista CA