Consiliul Național al Întreprinderilor Private Mici și Mijlocii din România (CNIPMMR) solicită Guvernului să aprobe de urgență pachetul de programe pentru susținerea IMM-urilor.
CNIPMMR consideră că aceste programe sunt esențiale pentru a ajuta IMM-urile să facă față contextului economic actual, marcat de mai multe crize suprapuse, îndeosebi determinate de factori externi.
Principalele programe propuse de CNIPMMR sunt următoarele:
- Program de compensare a efectelor războiului din Ucraina în domeniul alimentar și agricultură, care ar urma să sprijine micul producător agricol, afectat de creșterea prețurilor la inputurile agricole și de perturbările din lanțurile de aprovizionare.
- Program de compensare a costurilor cu motorina pentru transportatori, care ar urma să contribuie la reducerea impactului creșterii prețurilor la energie asupra costurilor de transport.
- Deblocarea programului Electric-Up, care ar urma să sprijine trecerea la vehicule electrice.
- Finanțarea din Fondul de Modernizare a proiectelor pentru producerea de energie-IMMPROSUMER, care ar urma să sprijine IMM-urile să devină producătoare de energie din surse regenerabile.
- Suplimentarea plafoanelor de garantare în cadrul programului IMM INVEST PLUS, care ar urma să faciliteze accesul IMM-urilor la finanțare.
- Lansarea tururor call-urilor 2021-2027 (investiții), care ar urma să sprijine investițiile IMM-urilor.
- Program pentru susținerea dezvoltării IMM-urilor existente – scale-up, care ar urma să sprijine IMM-urile să se dezvolte și să devină companii competitive la nivel european.
Evenimente - Club Antreprenor și Ziarul Pozitiv:
17 iunie 2025: Future Energy Europe Summit, Ediția a V-a
17 iunie 2025: Gala Club Antreprenor
27 iunie 2025: Pilonii de dezvoltare ai județului Alba – mediul de afaceri, autoritățile locale, sistemul universitar și învățământul profesional dual
Vezi toate Evenimentele 2024-2025 organizate de CA & ZP
În plus, CNIPMMR solicită Guvernului să lanseze toate programele naționale și regionale pentru mediul privat, în valoare de 6,1 miliarde de euro, în total 139 de apeluri.
CNIPMMR consideră că reactivarea programului Kurzarbeit ar fi, de asemenea, o măsură importantă pentru a susține IMM-urile și angajații acestora în contextul actual.
„Guvernul are obligația de a veni cu măsuri de susținere a mediului economic, să asigure finanţarea programelor și implementarea acestora, și nu doar să fie interesat de cheltuielile cu aparatul bugetar”, a declarat Daniel Jinga, președintele CNIPMMR.
CNIPMMR speră că Guvernul va lua în considerare solicitările sale și va adopta pachetul de programe pentru susținerea IMM-urilor.