joi, 19 iunie, 2025

Centrul Român al Energiei desemnează o NOUĂ ECHIPĂ DE VICE-PREȘEDINȚI: Ioan Roșca, Niculae Havrileț și Frank Hajdinjak

Evenimente Club Antreprenor

Mircea Fica
Mircea Ficahttps://www.clubantreprenor.ro/
Fondator Revista Club Antreprenor & clubantreprenor.ro

În data de 28 aprilie 2021, Asociația Centrul Român al Energiei a organizat a XXVI-a Adunare Generală a membrilor CRE, în cadrul căreia a fost aleasă echipa de vice-președinți pentru o perioadă de 3 ani.

Astfel, Dl. Ioan Roșca a fost reconfirmat pentru un nou mandat de Vice-președinte Politici Energetice și Piața de Energie alături de doi vice-președinți nou aleși, Dl. Niculae Havrileț, Vice-președinte pentru Relația cu Mediul Guvernamental și Instituțional și Dl. Frank Hajdinjak, Vice-președinte ce va coordona Proiectele de Cercetare-Dezvoltare și Relația cu Instituțiile Europene.  

Cei 3 vice-președinți sunt personalități recunoscute în domeniul energetic, cu experiență și expertiză de peste 25 de ani, ce au contribuit deja la dezvoltarea industriei energetice românești. Astfel, preluând noile poziții în cadrul Centrului Român al Energiei, își continuă misiunea, dedicându-se activităților Asociației alături de Președintele Corneliu Bodea. Împreună, echipa de conducere a Centrului Român al Energiei își ia angajamentul de a purta un rol activ la transformarea sectorului energetic național, raportat la țintele europene de energie și climă și la susținerea permanentă a membrilor săi, cei mai relevanți jucători din industrie.

Informații despre Vice-președinți:

Ioan Roșca, reconfirmat pentru un nou mandat de Vice-președinte Politici Energetice și Piața de Energie

Dl. Roșca (foto sus), aflat la cel de-al doilea mandat de Vice-președinte CRE, a fost CEO al companiei Electrica S.A., ocupând diverse poziții în cei 25 de ani în cadrul companiei. Ioan Roșca este inginer energetician, primind distincția de Doctor în Inginerie Electrică în anul 2011 și ulterior diploma de MBA a Open University din Marea Britanie.

Niculae Havrileț, Vice-președinte Relația cu Mediul Guvernamental și Instituțional

Dl. Havrileț (foto sus) și-a început cariera profesională în compania Romgaz, lucrând în special în activitățile de distribuție a gazelor naturale. Între anii 2000 și 2001, a ocupat funcția de președinte al nou-înființatei Agenții pentru Domeniile Statului. Din 2002 până în 2012 a fost secretar general al Asociației Naționale Profesionale a Persoanelor Fizice și Juridice Autorizate pentru Desfășurarea de Activități Specifice Sectorul Gazelor Naturale (ANPROGAZ). În perioada 2012-2017, a ocupat funcția de președinte al ANRE, Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei și a participat activ la cele mai importante decizii privind transformarea sectorului energetic. Din 2017 până în 2019 a lucrat în Ministerul Energiei în calitate de consilier personal al Ministrului Energiei, iar din decembrie 2019 până în martie 2021 în funcția de Secretar de Stat în Ministerul Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri, în calitate de conducător al Departamentului pentru Energie. Începând din martie 2021, ocupă funcția de director de cabinet al Secretarului de Stat în Ministerul Energiei.

Frank Hajdinjak, Vice-președinte Proiecte Cercetare-Dezvoltare    

Dl. Hajdinjak (foto sus) a fost CEO al E.ON România, ocupând diverse poziții în cei 25 de ani în cadrul companiei. Frank Hajdinjak a fost Președintele Federației Patronale a Companiilor de Utilități din Energie (ACUE) și membru în board-urile Asociației Concordia, Camerei de Comerț Româno-Germane și Consiliului Investitorilor Străini.

Alături de Președintele CRE, Corneliu Bodea (foto sus), cei 3 vice-președinți își propun să reconfirme rolul CRE ca principală asociație profesională activă în sectorul energetic din România, precum și de punct central de contact cu asociațiile și instituțiile Europene.

Urmărește-ne:
- Abonează-te la revista de business Club Antreprenor -ABONAMENT CLUB ANTREPRENOR 12 luni

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

- Advertisement -Transavia SA Fragedo

Ultimele Știri

CMS își consolidează echipa din România prin promovarea a șapte avocați

CMS anunță promovarea a șapte avocați în cadrul biroului din România, în echipele de Energy, Banking & Finance și...
- Advertisement -TermeneRO Informații firme Verifică asociații și administratorii oricărei companii
- Advertisement -Ziarul Pozitiv RO
- Advertisement -Abonament anual 12 luni la Club Antreprenor și Ziarul Pozitiv
- Advertisement -Evenimente business afaceri 2025 Club Antreprenor și Ziarul Pozitiv
- Advertisement -oferta publicare articole copywriting content marketing online SEO Club Antreprenor Ziarul Pozitiv

Mai multe articole ca acesta

- Abonează-te la revista de business Club Antreprenor -ABONAMENT 12 luni Club Antreprenor