vineri, iulie 19, 2024

Peste 10.000 de IMM-uri au ales pana acum Banca Transilvania in programul IMM Invest Romania. 5 pasi pentru primirea finantarii

Banca Transilvania a facut un pas inainte in programul guvernamental IMM Invest pentru sustinerea antreprenorilor, prin semnarea Conventiei de Garantare si Plata a Granturilor cu Fondul National de Garantare a Creditelor pentru Intreprinderile Mici si Mijlocii (FNGCIMM). Firmele pot aplica pentru a obtine finantari garantate de stat pentru activitatea curenta si investitii.

Evenimente Club Antreprenor

Mircea Ficahttps://www.clubantreprenor.ro/
Fondator Revista Club Antreprenor & clubantreprenor.ro

Banca Transilvania a facut un pas inainte in programul guvernamental IMM Invest pentru sustinerea antreprenorilor, prin semnarea Conventiei de Garantare si Plata a Granturilor cu Fondul National de Garantare a Creditelor pentru Intreprinderile Mici si Mijlocii (FNGCIMM). Firmele pot aplica pentru a obtine finantari garantate de stat pentru activitatea curenta si investitii.

BT si-a propus sa se implice semnificativ in facilitarea accesului IMM-urilor in acest program, fiind o masura de sprijin mai mult decat binevenita pentru firmele romanesti, asa incat economia sa se poata baza in viitor pe ele. Plafonul Bancii Transilvania este de 3,4 mld lei.

“Multumim clientilor care au ales Banca Transilvania in cadrul programului IMM Invest. Numarul foarte mare al acestora ne-a impresionat pe toti la BT si le transmitem ca pentru echipa noastra aceste solicitari sunt prioritatea noastra de business numarul 1. Vom munci oricat pentru a finaliza documentatiile in timp util. Daca IMM-urile merg bine, Romania merge bine”. – declara Tiberiu Moisa, Director General Adjunct MidCorporate & IMM, Banca Transilvania.

5 pasi pentru IMM-uri pentru a beneficia de finantare:

  • Inregistrarea pe platforma www.imminvest.ro (cu datele de identificare ale companiei, optiunea de credit, selectarea BT ca banca partenera in implementarea programului, declaratie IMM, Certificat unic de inregistrare si carte de identitate). Dupa inregistrare, IMM-ul va primi un mesaj de confirmare.
  • FNGCIMM pune la dispozitia BT datele si documentele inregistrate de antreprenor, precum si acordul de principiu privind eligibilitatea la finantare.
  • Banca Transilvania analizeaza cererea de finantare si ia decizia acordarii creditului, in baza analizei de credit. BT ia in considerare evolutia afacerii in ultimii ani, planul de business pentru urmatorii ani de activitate considerand efectele negative/oportunitatile generate de actualul context economic si destinatia finantarii.
  • Dupa aprobarea imprumutului, BT solicita FNGCIMM acordarea garantiei de stat aferente finantarii. BT revine cu contractul de credit si contractul de garantare FNGCIMM, pentru semnare.
  • Dupa indeplinirea conditiilor contractului de credit, Banca Transilvania pune la dispozitie creditul.

IMM Invest este cel mai mare program de sustinere a IMM-urilor din Romania din ultimii 30 de ani. Principalele avantaje aduse de acesta sunt urmatoarele: statul asigura pana la 90% din valoarea creditului, dobanda creditelor este subventionata integral de stat cel putin pana la final de an, zero comisioane legate de garantia statului, zero comision de rambursare anticipata a creditului, iar perioada de acordare a garantiei este de pana la 72 de luni.

Urmărește-ne:

Ne puteți urmări și pe Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, YouTube și Google News!

- Abonează-te la revista de business ClubAntreprenor.ro și ZiarulPozitiv.ro -ABONAMENT CLUB ANTREPRENOR 2024

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -RoHealth

Latest News

InstaSun – Invenția 100% românească evaluată la 4 milioane Euro după doar 2 ani de la lansare

Un proiect gândit și dezvoltat integral în România revoluționează modul în care ne protejăm pielea împotriva radiațiilor solare, folosind...
- Advertisement -TermeneRO Informații firme Verifică asociații și administratorii oricărei companii
- Advertisement -Ziarul Pozitiv RO
- Advertisement -Abonament anual 12 luni la Club Antreprenor și Ziarul Pozitiv
- Advertisement -Evenimente business Club Antreprenor și Ziarul Pozitiv
- Advertisement -oferta publicare articole copywriting content marketing online SEO Club Antreprenor Ziarul Pozitiv

Mai multe articole ca acesta

- Abonează-te la revista de business ClubAntreprenor.ro și ZiarulPozitiv.ro -ABONAMENT 2024 Club Antreprenor Ziarul Pozitiv